Zasady rozliczeń

Przepływ energii w Twoim domu - zasady rozliczeń z zakładem energetycznym

Zasady rozliczeń z Zakładem Energetycznym są proste. Gdy produkujesz i zużywasz energię nie zapłacisz za nią ani grosza. Każdą energię wyprodukowaną ale nie zużytą na chwilę oddasz do sieci (to jest Twój magazyn) Odbierzesz tą energią wieczorem gdy Twoja instalacja „śpi”. Pozostaw nam dobór ilości i mocy generatora, tak aby Twój rachunek był jak najniższy.

infograf

 

Zasady rozliczeń za energię z fotowoltaiki

Jakie zasady rozliczania prosumentów obowiązują od 2022 roku?

Obecnie rozliczanie energii z fotowoltaiki odbywa się będzie w oparciu o dwa odmienne systemy. Na czym polegają zasady rozliczania energii?

Po zmianach w 2022 roku wyróżnia się postumentów „nowych” i „starszych”. Druga grupa od momentu podłączenia do sieci przez 15 lat może wciąż korzystać z dotychczasowych upustów, natomiast pierwsza będzie się rozliczać na zasadzie net-billingu.

Zasady rozliczania fotowoltaiki – net-billing

Nowi prosumenci, czyli osoby, które rozpoczęły użytkowanie fotowoltaiki po 31 marca 2022 roku sprzedają nadwyżki energii do sieci energetycznej oraz płacić za pobraną energię.

W systemie net-billing prosument oddaje energię wyprodukowaną przez instalację fotowoltaiczną, której nie zużyje na bieżąco (tzw. nadwyżki) po określonej przez cenie. 

Energia, która zostanie wprowadzona do sieci przeliczana jest na złotówki. Pieniądze trafiają na wirtualne konto prosumenta. Z tego konta prosument płaci za energię elektryczną pobraną z sieci. Jest to tak zwany depozyt prosumencki.

Wartość depozytu może być wykorzystywana przez kolejny rok od momentu wprowadzenia na konto. Gdy w międzyczasie wprowadzane kolejne środki za energię wyprodukowaną w następnych miesiącach, w pierwszej kolejności z depozytu pobierane są środki z najstarszą datą. 

Jeśli jednak po 12 miesiącach okaże się, że nie udało Ci się wykorzystać wszystkich zgromadzonych środków, otrzymasz 20% ich wartości